U želji da motivišemo buduće preduzetnike i osnažimo digitalni ekosistem nastavljamo sa serijom intervjua članova i prijatelja Digitalne zajednice. Danas je sa nama Stefanija Lukić, preduzetnica, producentkinja i shtreberka. Ko ima dete u starijim razredima osnovne škole poznaje njen rad i platforma shtreber.com preko koje deca kroz igru uče gradivo za školu.
Stefanijin put ka preduzetništvu je počeo još u osnovnoj školi, kad su se pokazala njena prva organizaciona iskustva. Nikada se nije plašila da preuzme odgovornost i inicijativu kad je potrebno.
„Za mene to nije nešto neprirodno, ako želiš da se nešto dogodi moraš da zapneš, da organizuješ, da okupiš ljude.“
Smatra da se čovek rađa sa preduzetničkim duhom, ali da od rada na sebi zavisi da li će neko postati preduzetnik. Ideja za platformom Shtreber je došla tako što je shvatila da decu u 21. veku ne treba zatrpavati činjenicama koje se teško pamte, već je bitno da nauče suštinu. Bilo je potrebno naći oblik koji će biti prilagođen deci, a to je igra. Već na samom početku platforma Shtreber se pokazala kao veoma dobra ideja. Na njeno iznenađenje, za samo nekoliko meseci platforma je imala preko 30.000 poseta.
„Prva godina je bila jako bitna za nas jer se nismo zaletali u neki megalomanski projekat već smo gledali da dokažemo da je taj proizvod potreban na tržištu. Ideja je super, ali testiranjem ideje na tržištu vidiš da li ta tvoja ideja nekome treba!“
U moru informacija i mogućnosti da provedu vreme kako žele, podstaći decu da sede i uče u svoje slobodno vreme je veliki izazov za roditelje i nastavnike. Shvatila je da su danas izazovi za decu mnogo veći nego ranije, zbog mnogo većeg broja distrakcija.
“Kad sam bila peti razred imala sam neki računar, nisam imala internet, nisam imala 24 sata serija i filmova koje god poželim. Zamisli danas petaku koji sve to ima kažeš – Molim te uzmi knjigu uči.”
Roditelji, nastavnici i učenici su prepoznali da korišćenjem aplikacije Shtreber deca za manje od pola sata dnevno pripreme gradivo za školu. Zahvaljujući tome što nastavnici prepoznaju Shtreber-a kao svog saveznika, postoji saradnja sa velikim brojem nastavnika koji doprinose kvalitetu sadržaja.
“Imate decu koja odjednom napreduju. Dođu u školu i pitaju ih gde si to naučio? Oni kažu na Shtreber-u. Dali smo deci znanje na najlakši mogući način.”
Đaci se motivišu da uče kroz sistem nagrađivanja i putem turnira. Najnovije takmičenje “Trka za Diznilend” ima prvu nagradu put u Diznilend za celu porodicu, koju poklanja Jelena Đoković najboljem Shtreberu u ovoj školskoj godini.
“Motivacija je jako važna. Nagradni fond ne doprinosi da samo uče u tom trenutku, mi šaljemo njima poruku – Klinci, znanje vredi! Ako danas učiš ti dobiješ nagradu, sutra dobiješ bolju platu u firmi u kojoj radiš. Ta poruka je ključna za sve što radimo.”
Na osnovu velikog iskustva Stefanija savetuje buduće preduzetnike da sujeta i “osećaj da znate sve” ne donose dobro i poručuje:
“Hrabro! Kao bokser koji se sprema da uđe u ring. Ljudi oko vas moraju da vas bodre, okružite se takvim ljudima, nije loše da postoji i neki kritičar – 10% kritičara da vas natera da promislite i promislite još jednom celu priču. Kad preskočite ogradu kreću udarci, morate vi da udarate i vi ćete primati udarce. Ne postoji nokaut u prvoj sekundi već je dug meč. Ultimativna sreća – napraviti nešto ni od čega. Mora puno da se radi, mora da se ima velika hrabrost. Samoterač mora svakog dana da bude prisutan. Na noge!”
Više o shtreber-u, njihovim narednim koracima, Stefanijinim iskustvima i prelomnom trenutku da se odluči na preduzetništvo, položaju žena u preduzetništvu i njenim savetima za buduće preduzetnike poslušajte u podkastu.
Zanimaju te teme kojim se bavimo i želiš da nam se pridružiš, to možeš uraditi na dva načina. Tako što ćeš uplatiti članarinu i postati naš član ili nam se pridruži kao suporter, bez obaveze plaćanja članarine. Svi su dobrodošli!