Nedavno je Neobilten objavio članak u kojem se tvrdi da Poreska uprava postupa nezakonito prilikom kontrole ispunjenosti uslova za poreske olakšice namenjene kvalifikovanim novozaposlenim licima. Digitalna zajednica je nastala na osnovama ovog poreskog propisa i veliki broj njenih članova koristi upravo navedeni poreski podsticaj. S obzirom na to, odlučili smo se da damo svoj komentar na celu situaciju.
Da podsetimo, zbog uvođenja poreskog propisa testa samostalnosti zakonodavac je želeo da zaštiti obveznike koji će, promenom oblika angažovanja, imati uvećane troškove poreza i doprinosa. U tu svrhu, uvedene su olakšice izmenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak građana (ZPDG) i Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje (ZDOSO) od 1. januara 2020. godine. Trajanje ovih olakšica je prvobitno bilo tri godine, ali zahvaljujući naporima Digitalne zajednice i Inicijative Digitalna Srbija, njihovo dejstvo je produženo za dodatne tri godine za privredne subjekte koji ispunjavaju određene uslove. Više o tome pročitajte u tekstu na našem sajtu.
Kako bi se ostvarile navedene olakšice, jedan od uslova bio je da novozaposleno lice u određenom vremenskom periodu nije imalo status “osiguranika zaposlenog”, kako bi se smatralo kvalifikovanim za primenu predviđenih podsticaja.
Međutim, u postupcima poreske kontrole ovih olakšica, javile su se nedoumice u tumačenju pojma “osiguranika zaposlenog”. Određeni broj poreskih inspektora je donelo rešenja kojima se osporava pravo na korišćenje olakšica za kvalifikovana novozaposlena lica, zbog toga što su bili evidentirani na spisku Nacionalne službe za zapošljavanje i primali naknadu na osnovu toga.
Podsticanje zapošljavanja uz onemogućavanje nezaposlenima da koriste podsticaj. |
Ceo problem proizlazi iz pozivanja na različite zakone prilikom definisanja termina “osiguranik zaposleni”.
Naime, pojedini poreski inspektori se pozivaju na definiciju “osiguranika zaposlenog” iz Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, koja takvim licima onemogućava korišćenje poreskog podsticaja. S druge strane, postoje određeni propisi koji navode da se definicija “osiguranika zaposlenog” tumači u skladu sa Zakonom o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje, jer on i definiše poreski podsticaj.
Jedan od tih propisa je Mišljenje Ministarstva finansija koje je zakonom obavezujuće za Poresku upravu. Konkretno, u navedenom mišljenju Ministarstva finansija, zaposlenog definiše kao – “fizičko lice koje u radnom odnosu obavlja poslove za poslodavca prema zakonima koji uređuju radne odnose” (strana 102).
Još jedan propis koji podržava tumačenje pojma “osiguranik zaposleni” u vezi sa Zakonom o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje jeste Poreski informator pod nazivom “Oslobođenje od plaćanja poreza i doprinosa za PIO po osnovu zarade kvalifikovanog novozaposlenog”.
U tom informatoru se jasno ističe da korisnici starosne, privremene starosne ili invalidske penzije nemaju pravo na ove olakšice. Na kraju dokumenta navode se i pravni okviri – zakoni i podzakonski akti koji definišu ove olakšice, pri čemu Zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju nigde nije pomenut.
Imajući u vidu sve navedeno i činjenicu da Zakon o penzijskom osiguranju ne predviđa poresku olakšicu za kvalifikovana novozaposlena lica niti je spominje u bilo kom delu tog zakona, iskazujemo podršku stavu iznetom u članku Neobiltena.
S obzirom na iznetu argumentaciju i suštinu donošenja ovih olakšica – olakšavanje promene oblika poslovanja nesamostalnih preduzetnika i podsticanje zapošljavanja nezaposlenih lica – u januaru 2023. godine smo podneli zahtev za dobijanje stručnog mišljenja Ministarstva finansija kako bismo dodatno rasvetlili ovo pitanje.
Takođe, važno je naglasiti da jedinstveno sprovođenje propisa predstavlja ključni faktor za obezbeđivanje jednakog tretmana svih poreskih obveznika. Kada se dozvoljava donošenje različitih rešenja i daje sloboda za samostalno tumačenje propisa poreskim inspektorima, kao što je to slučaj sa tumačenjem prava na ostvarenje olakšica, to dovodii do neadekvatnog tretmana poreskih obveznika.
Zanimaju te teme kojim se bavimo i želiš da nam se pridružiš, to možeš uraditi na dva načina. Tako što ćeš uplatiti članarinu i postati naš član ili nam se priduži kao suporter, bez obaveze plaćanja članarine. Svi su dobrodošli!